• Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 • +421 905 984 834

Často kladené otázky

ventilačné turbíny VV a VIV, hybridný ventilátor HV, komínová hlavica, panelové domy KV

 

Často Kladené Otázky na ventilačné turbíny VV a VIV

 • 1. AKÝ je pohon ventilačnej turbíny VIV

  Ventilačná turbína využíva ekologický prírodný zdroj energie - vietor, ktorý je nevyčerpateľný a celkom zadarmo, súčastne ku svojmu pohybu využíva i thermodynamický vztlak a za určitých podmienok aj stúpajúci teplý vzduch.
 • 2.AKO možno výkon ventilačnej turbíny VIV regulovať

  Ventilačná turbína je regulovateľná iba pod rotačnou hlavicou a to staviteľnými regulačnými mriežkami v miestnostiach (napríklad kúpeľňa, WC v panelových domoch) alebo staviteľnými klapkami mechanickými a elektromechanickými(napríklad výrobné, športovné, skladovacie haly).
 • 3.AKÁ je životnosť ventilačnej turbíny VIV

  Obecne možno povedať, že životnosť ventilačnej turbíny VIV je neobmedzená. Veď v Českej a Slovenskej republike sú doposiaľ funkčné samoodťahové ventilačné hlavice, ktoré pracujú na výrobných, skladovacích halách, vo vojenských objektoch, ale aj na strechách kostolov a ich funkcia je plne využívaná. Je to teda viac ako 70. rokov, počas ktorých odolávali mrazom a vysokým teplotám v letnom období. K výrobe ventilačných turbin VIV sa používajú najmodernejšie technológie.Značkové jednoradové guličkové ložiská SKF s 2-tým tesnením s trvalou mazacou náplňou svojou vysokou kvalitou a citlivosťou zaisťujú tichý a plynulý chod.Veľmi pevný a i tak ľahký materiál (dural), špeciálne aerodynamicky tvarovaných lopatiek zaisťuje ideálny prenos sily vetra.Základňa a staviteľný kĺb sú v základnej rade vyrobené z hliníka. Pokiaľ je zvolený vhodný typ pre dané odvetranie a montáž je prevedená odborne ( ventilačná turbína musí pracovať v rovnovážnej polohe ) nie je dôvod prečo by mala byť funkcia ventilačnej turbíny obmedzená.
 • 4.PREČO doporučujeme ventilačnú turbínu VIV

  Ventilačná turbína VIV je vyrábaná v ČR a svojími výkonnými parametrami sa minimálne vyrovná dovozovým ventilačným turbinám. Má originálny unikátny tvar lopatiek, ktoré sú odolné proti mechanickému poškodeniu (krúpy). Má veľmi kvalitné značkové ložiská SKF, ktoré rozpohybuje už minimálny vánok k požadovanému výkonu (1,18m.s-1). Statický tlak P stat.MAX (podtlak) v priestore priamo pod hlavicou presahuje hodnotu 50 Pa (nemá konkurenciu). Všetky spoje na ventilačnej turbíne sú istené šrobovým spojením s metrickým závitom a tým zabezpečí ventilačnú turbínu proti vytrhnutiu pri nárazovom vetre. Na Slovenskom a Českom trhu fungujú ventilačné turbíny VIV už 10 rokov. Zásadnou výhodou českých ventilačných turbín VIV je záručný a pozáručný servis.Pri pozáručnom servise, alebo v prípade mechanického poškodenia ventilačné turbíny (napríklad ulomená vetva, uvolnená krytina, alebo kus strešného plášťa poškodí ventilačnú turbínu), možno jednotlivé komponenty ( základňa, staviteľné hrdlo, ložiska, alebo iba lopatky) vymeniť za podstatne nižšiu cenu, ako je pri výmene celej ventilačnej hlavice. Počtom vyrobených ventilačních turbín, ktorý za posledné tri roky presiahol počet 10 000 predaných kusov, rastie ich kvalita a tiež ponuka nových typových druhov.

 

Časté otázky na hybridný ventilátor HV:

 • 1. AKÝ je pohon hybridného ventilátora HV-profi?

  Hybridný ventilátor HV - profi je unikátny vetrací systém, v ktorom je spojená klasická ventilačná turbina, využívajíca k svojej činnosti ekologický prírodný zdroj energie – vietor, s malým elektrickým motorčekom. Elektrický motorček roztáča ventilačnú turbínu v dobe, keď nie je žiadne prúdenie vzduchu. (Nie je to spojenie pevné, kde elektrický motorček, bez možnosti odpojenia, stále běží).
 • 2. AKO možno výkon hybridného ventilátora HV-profi regulovať?

  Hybridný ventilátor HV - profi je regulovateľný pomocou mechanických alebo elektromechanických klapiek, ktoré sú pod rotačnou hlavicou. Sú buď na ručné ovládanie alebo na dialkové ovládanie. Rovnako možno ,,předradiť" rôzne čidla: napr. teplotné, vlhkostné a časové.
 • 3. AKO možno využiť hybridný ventilátor HV-profi ?

  VVeľmi dobre k odvetraniu strešných plášťou. Zaistíme plynulé odvetranie kondenzovanej vlhkosti zo spodnej strany strešného plášťa, ale i technologickú a zabudovanú vlhkosť, prípadne vlhkosť dodatečne proniknutú do striech pri mechanickom porušení hydroizolačných vrstiev. Tým predĺžime životnosť striech. Možno vetrať všetky typy striech (ploché, šikmé, strmé), so všetkými typmi strešnej krytiny (tvrdá krytina, šindel, plechová krytina, PVC, bitumenové pásy). Odvetranie šachiet panelových a bytových domov je jeden z nejpoužívanejších spôsobov použitia hybridného ventilátora HV-profi, ako náhrada pôvodných centrálnych elektrických ventilátorov vrátane osadenia novostavieb bytových domov. Použiie hybridného ventilátora HV-PROFI JE ĎALEKO ÚČINNĚJŠÍ AKO PRI POUŽITÍ KLASICKEJ VENTILAČNEJ TURBÍNY, KTORÁ, KEĎ NEFÚKA VIETOR – NEFUNGUJE. Hybridný ventilátor HV-profi pri bezvetrí roztáča malý elektrický motorček – teda je stále funkčný. Odvetranie všetkých typov hál – športovných, výrobných, skladovacích, zníženie teploty pôdnych priestorov. Hybridnými ventilátormi HV-profi zaistíme ekonomické vetranie všade tam, kde použitie klasických ventilačných turbín naráža na nestálosť výkonu ovplyvneného povetrím. Inými slovami, tam kde klasická ventilačná turbina nefunguje z dôvodu „bezvetria“, tam možno účinne použiť hybridný ventilátor HV-profi.
 • 4. AKÁ je životnosť hybridného ventilátora HV-profi ?

  Všeobecne možno povedať, že životnosť HV-profi je neobmedzená. K výrobe hybridného ventilátora HV-profi je používana najmodernejšia technológia. Značkové jednoradové guličkové ložiská SKF s dvojitým tesnením s trvalou mazacou náplňou svojou vysokou kvalitou a citlivosťou zaisťujú tichý a plynulý chod.Veľmi pevný a i tak ľahký materiál (dural), špeciálne aerodynamicky tvarovaných lopatiek zaisťuje ideálny prenos sily vetra. Základňa a staviteľný kĺb sú v základnej rade vyrobené z hliníka. Pokým je zvolený vhodný typ pre dané vetranie a montáž je prevedená odborne nie je dôvod prečo by mala byť funkcia hybridného ventilátora HV-profi obmedzená. Záruka na elektrický motorček je 24 měsiacov a na rotačnú hlavicu 10 rokov.
 • 5. PREČO doporučujeme hybridný ventilátor HV-profi ?

  U hybridného ventilátora HV-profi môžeme presně určiť minimálny odsávaný výkon a zamedziť stavu, keď je klasická ventilačná turbina NEFUNKČNÁ. V tom je zásadná výhoda hybridného ventilátora HV-profi a možno ho použiť aj tam, kde je hygienickými predpismi požadovaná nútená výmena vzduchu. Príklad použitia (porovnanie klasickej ventilačnej turbíny VIV a hybridného ventilátora HV – profi) a) Pri použití klasickej ventilačnej turbíny typ 14 vychádzame z priemerného výkona cca 750m3/h, ale za podmienky, že v prípade nulového prúdenia vzduchu je výkon (množstvo odsávaného vzduchu) ventilačnej turbíny nulový a tým poklesne i reálna hodnota priemerného výkonu na cca 400m3/hod.Pričom minimálny výkon nemožno presne určiť. b) Pri použití hybridného ventilátora HV – profi typ 14/355 vychádzame z predpokládaného priemerného výkonu cca 1050m3/h, i za podmienky, že bude nulové prúdenie vzduchu a reálna hodnota priemerného výkona zostáva. Súčastne možno určiť aj minimálny výkon, ktorý sa rovná výkonu nadstavených otáčok na elektrickom motorčeku a je cca 510m3/h.