• Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • +421 905 984 834

Bezmotorické turbíny VV a VIV - letáky


Ventilačné turbíny RAUL typ VV a VIV Aktívna rada ventilačných turbín typu VV a VIV, ktoré pracujú na princípe termodynamického vztlaku - rozdiele teplôt a pohybu vzduchu už pri minimálnej rýchlosti vetra 1,38 m/s(-1). Dosahuje minimálne odsávané množstvo Qv 64,6 m3/h(-1).

Je to najlepší, najlacnejší bezmotorický odvetrávací systém, v krajinách ekonomicky vyspelejších na celom svete. Možnosť rôznorodého využitia ventilačných hlavíc je v celej oblasti stavebníctva, kde je dôležité zaistiť plynulé prevetrávanie častí budov z hľadiska ich životnosti, alebo zaistiť príjemný pobyt v nich.

 

ODVETRÁVANIE STREŠNÉHO PLÁŠŤA

v rovných a šikmých, alebo v jedno a viac plášťových strechách. jednoplášťové vetrané strechy : vetracie kanáliky u plošne rozsiahlych strechách je možné v miestach kríženia kanálikov osadiť vetracie hlavice typu VIV 8/200 a VIV 10/260. Jednu hlavicu je možné použiť na 100 m2 plochy strechy. dvojplášťové strechy : hrúbka vzduchovej vrstvy sa volí čo najväčšia, v závislosti na jej dĺžke.

Pri oasadení viac hlavíc na plochu pri zaistení požadovaného počtu nasávacích otvorov sa vetraná plocha na jednu hlavicu VIV 10/260 zväčší až na 150 m2. trojplášťové ploché strechy : návrh vetrania týchto striech je variabilná v závislosti od teplotného a vlhkostného režimu.

Môže byť vetraná iba dolná alebo len horná vzduchová vrstva, prípadne môžu byť vetrané obe vzduchové vrstvy. Pri vetraní obidvoch vrstiev a väčšej vetranej ploche sa vetraná plocha na jednu hlavicu VIV 14/355 zväčší až na 200m2.

A tu je nutné dodržať veľkosť vzduchovej medzere a veľkosť nasávacích otvorov pre zaistenie rovnomerného oplachu strešného plášťa. Použitím vetracích hlavíc znížime počet pasívnych komínkov, ktoré potrebujeme na prevetranie strešného plášťa. Zo skúsenosti vieme, že čím menej otvorov sa do strešného plášťa prevedie,tým viac sa zmenší možnosť zatečenia do strešného plášťa.Predíde sa teda poškodniu nosnej konštrukcie a zaistí sa predĺžená životnosť strechy.

 

ODVETRANIE VÝROBNÝCH PRIESTOROV

výrobné, skladové, športové a viacúčelové haly, kolektory, benzínové pumpy, ČOV, tunely, kravíny atď.

 

ODVETRANIE INTERIÉROV

rodinné domy, chaty, chalupy, skleníky, sociálne zariadenia budov od pivníc až po strechy proti pachua kondenzu vlhkosti

 

ODVETRANIE ŠACHIET PANELOVÝCH DOMOV

ako náhrada za centrálny elektrický ventilátor

 

KONŠTRUKCIA TURBÍN :

Špeciálne patentovaná konštrukcia, ktorá sa skladá z plynule nastaviteľnej základne a lamelovej hlavy s hriadeľou so špeciálnymi bezúdržbovými guličkovými ložiskami s dvojitým plastovým tesnením s trvalou mazacou náplňou zaisťujú tichý a plynulý chod, umožní jednoduchú montáž a bezchybnú funkciu niekoľko desiatok rokov podľa typu na strechy od 0° do 45°. Návod na montáž ventilačných turbín


 

 

Ventilační turbíny VIV


Unikátní větrací systém, který ke svojí činnosti nepotřebuje elektrickou energii. Ventilační turbína VIV využívá ekologický přírodní zdroj, pracuje na principu proudění vzduchu, povětří, rozdílu vnitřní a venkovní teploty a přirozeného tahu-způsobeného rozdílem měrných hmotností vzduchu. Ventilační turbína se montuje co nejvýše na dané střeše tak, aby nebyla umístěna v závětří.
K výrobě turbín VIV je používána nejmodernější technologie s využitím kvalitních materiálů, značkových ocelových ložisek SKF, duralu a velmi odolných, lehkých hliníkových plechů.

V České republice fungují ventilační turbíny pod názvem „rotační hlavice“ od 30.let 20.století(výrobní,skladovací haly,vojenské objekty,střechy kostelů,železniční vagony,pekařská a chladírenská auta), více než 70let. Prodej ventilačních turbín v České republice byl obnoven od začátku roku 1997 a jsou dodávány hlavně na Český a Slovenský trh.

Spolehlivost - funkčnost - životnost

Ventilační turbína VIV se skládá ze základny, stavitelného hrdla a hlavice. Základnu lze namotovat na všechny typy střech. Stavitelné hrdlo má průměr 200 mm, 260 mm, nebo 355 mm a umožňuje montáž na střechy o sklonu 0° – 45°. Hlavice je tvořena lopatkami speciálního tvaru, který zajišťuje maximální účinnost a současně brání zatékání při dešti. Hlavice se otáčí bezhlučně na speciálních ocelových jednořadových ložiskách firmy SKF.

Části ventilátoru se vyrábí z nerezu, hliníku, mědi, případně z galvanicky zinkované oceli.

 

viv index2 m 1vv index rez m

Popis jednotlivých části turbíny

 

  • Robustní nosná konstrukce-stator – ocelová konstrukce, galvanicky pozinkovaná. Hřídel rotoru je zajištěna proti osovému posunutí osazením a pojistným kroužkem.
  • Kvalitní speciální ocelová ložiska firmy SKF-jednořadová kuličková ložiska s dvojitým plastovým těsněním s trvalou mazací náplní. Životnost těchto ložisek je 40 let a výrobce na ně poskytuje záruku 15 let. Odolávají teplotám od -30°C až +60°C. Zajišťují velmi tichý a plynulý chod. Nevyžadují po celou dobu životnosti údržbu.
  • Plášť rotační hlavice je z duralu a tvoří ji speciálně tvarované lopatky z 18-21 segmentů speciálního aerodynamického tvaru, který zajišťuje maximální účinnost a brání zatékání do prostoru pod turbinou. Hlavice má ATES na zatečení.
  • Stavitelné hrdlo je z hliníku a umožňuje montáž na střechy o sklonu 0° – 45°. Je zajištěno dvěma aretačními šrouby proti protočení a proti vytržení od základny. Všechny šroubové spoje na stavitelném hrdle a ventilační turbině jsou s metrickým závitem a tím zabezpečují turbínu proti vytržení od základny při nárazovém větru


Ventilační turbiny VIV jsou funkční při teplotě -30°C až +60°C.

 

Minmální rychlost větru potřebná k roztočení hlavice

 

  • VIV 200 – 1,18m.s-1
  • VIV 260 – 1,38m.s-1
  • VIV 355 – 1,83m.s-1


Základní záruční doba na funkci turbíny je 12 let. V případě mechanického poškození turbíny, kdy ji mechanicky poškodí např.uvolněná krytina, hromosvod, anténa, větev atp., lze jednotlivé komponenty (základna,stavitelné hrdlo, hlavice turbíny) vyměnit